Kaczka pstrodzioba


Zdjęcie wykonane podczas pobytu w Wietnamie, 2015 r.

Generalnie staram się nie pisać o ptakach egzotycznych. Jednak ze względu na obecność tego gatunku w rodzimych hodowlach wypada przybliżyć wizerunek tej kaczki. Na początek krótki opis środowiskowy.

Kaczka pstrodzioba (Anas poecilorhyncha), zamieszkuje obszary południowo-wschodniej Azji. Poza okresem lęgowym Kaczka pstrodzioba bytuje na polach ryżowych i tam łączy się w pary. Okres rozrodczy rozpoczyna w kwietniu i maju. W tym czasie przenosi się w pobliże strumieni, jezior, torfowisk oraz mokradeł z bogatą szatą roślinną. Gniazduje na ziemi pośród trzcin oraz innych wysokich roślin. W Europie hodowana jest od 1874 roku. Kaczka pstrodzioba ma upodobanie do krzyżowania się z innymi gatunkami.

To ostatnie zdanie jest zasadniczym dla sprawy, ponieważ osobniki tego gatunku widywane są w Polsce na wolności. Hodowle zwierząt mają to do siebie, że prędzej czy później zwierzyna z nich ucieka. Nie inaczej jest Kaczką pstrodziobą. Choć dane, do których dotarłem są zapewne niepełne, jednak mamy udokumentowane stwierdzenia tych kaczek na naszych wodach. W roku 2014, podczas zimowego przeliczania ptaków organizowanego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, w Krakowie obserwowano ten gatunek w "naturalnym" środowisku. Podobnie kilka egzemplarzy w innych miejscach Polski. Przyglądając się globalnym wynikom zliczonych ptaków -  126 tys. osobników ze 111 gatunków, te kilka sztuk prostodziobej wydaje się znikome. Lecz obserwacja krakowska na Wiśle wskazuje, że na wolności gatunek ten jest w stanie przetrwać kilka lat z z rzędu, mimo zimowych sezonów śnieżyc i mrozów. Można zatem spodziewać się nie tyle zaaklimatyzowanej populacji kaczek prostodziobych, ale może hybryd z kaczką krzyżówką. Póki co nie znam wyników takich obserwacji, ale ...