Nurogęś



Zanim przybliżę sylwetkę gatunku, słów kilka o wyzwaniach fotograficznych. Póki co, ptaki te sprawiły mi najwięcej kłopotu w uzyskaniu zadowalających zdjęć. To za sprawą niezwykłej ostrożności nurogęsi i płochliwości. Nie pozwala zbliżyć się na dystans możliwości teleobiektywu. Ma dosłownie oczy z tyłu głowy. Pośród zimujących u nas przedstawicieli kaczkowatych, trzyma się najdalej od morskich brzegów a pojawienie się sylwetki człowieka tylko zwiększa tą odległość. Wymaga starannej kryjówki fotografującego i cierpliwości oraz spokoju w terenie, nie zakłócanego obecnością spacerowiczów. Nieco łatwiej jest o zachodzie słońca, bo potrafi niespodziewanie wodować pośród trzymających bliżej brzegu krzyżówek, lodówek, czernic i gągołów. W takich chwilach jest szansa ...

Nurogęś, tracz nurogęś Mergus merganser, gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae). W Polsce niezbyt liczny ptak lęgowy, głównie na północy i zachodzie kraj. Poza okresem lęgowym widywany jest nad wybrzeżem Bałtyku, dość liczny nad Pilicą. Coraz częściej widuje się go również na południu. szczególnie nad Olzą. Paradoksalnie eutrofizacja rzek Polski północnej, która czyni je wodami żyznymi o mniejszej przejrzystości, nie sprzyja obecności nurogęsi. Ptak ten polując na ryby wymaga wody klarownej. Okresy jej mechanicznego zanieczyszczenia niesionymi osadami z wód deszczowych, w rzekach południa Polski są krótkotrwałe. Dynamika tych rzek oraz charakter dna oraz brzegów umożliwia szybkie "klarowanie" wody. Tak chwilowy brak dostępu do pokarmu gatunek ten znosi dobrze, w przeciwieństwie do czasem tygodniami trwającego "zamulenia" wody w innych rzekach, szczególnie północnych, które praktycznie tylko z nazwy są wodami górskimi.


O możliwościach tego drapieżnika dowiadujemy się z opisu (Wikipedia): Pokarm -  drobne ryby słodkowodne i morskie oraz inne drobne zwierzęta wodne pełniące rolę tylko uzupełniającą jak mięczaki, skorupiaki, owady i ich larwy, które łowi nurkując. Na dziobach nurogęsi znajdują się poprzeczne rogowe ząbki, które wraz z jego zagięciem na końcu powodują, że mogą łatwo chwytać śliskie i zwinne ryby. Najpierw zanurza głowę i wypatruje małych ryb do 10 cm długości (może nawet łapać ćwierćmetrowe), wybierając te najliczniejsze. Przewaga rybiej diety jest nietypowa w porównaniu z innymi gatunkami kaczek. Nurogęś poluje pojedynczo lub grupowo. Podczas nurkowania może osiągnąć 4 metry głębokości i być pod wodą około minutę. Przez to, że posługuje się wzrokiem przy żerowaniu, nie wybiera mętnych jezior. Jesienią duże stada polują zespołowo na jeziorach. Spotkać je można też w stadach z innymi kaczkami ... tyle Wikipedia.