Kuropatwa (Perdix perdix)




Kuropatwa (Perdix perdix), gatunek dużego, osiadłego ptaka z rodziny kurowatych (Phasianidae). Środowiskiem tego gatunku są pola z zadrzewieniami lub zakrzewionymi miedzami. Obecnie nieliczny ptak lęgowy. Jeśli prześledzić losy kuropatwy na ziemiach polskich, to krytycznym momentem dla jej populacji była " Zima stulecia",  na przełomie 1978-1979 roku. W tamtym okresie wiele ptaków zginęło za przyczyną ekstremalnych warunków pogodowych. Duża część kuropatw szukających schronienia w gospodarstwach rolnych została skłusowana. Jako ptak łowny nie doczekał się właściwej ochrony na czas odbudowy stad po tym katakliźmie. 




Dołożyły się straty z powodu rozrostu populacji lisów, za sprawą masowych szczepień przeciwko wściekliźnie oraz wiele innych, które ostatecznie czynią obecną populację tego gatunku nader skąpą. Obecnie nawet introdukcja gatunku przez zasiedlanie w terenie ptaków z Ośrodków Hodowli Zwierzyny, nie przynosi oczekiwanych skutków. Jest kosztowna i mało skuteczna.

Szczepionka przeciw wściekliźnie: (zrzucana z samolotów w ilości 20 – 30 dawek na 1 km2. Zrzuty obejmują kompleksy leśne, pola, łąki z pominięciem terenów zabudowanych. Dawkę szczepionki stanowi pakiet w postaci stożkowatego krążka o wymiarach 30 mm x 9 mm, koloru brunatnego, o intensywnym zapachu rybim.)

Lisy nie mają właściwie naturalnego wroga poza człowiekiem. Ten zaś praktycznie zaniechał polowań na tego drapieżnika. Powodów jest wiele, np. bezwartościowa obecnie skóra z lisa, koszty polowań, które się nie zwracają bo nic z lisa pozyskać nie można. Brak pośród myśliwych dobrych psów na norę i pole a wręcz niechęć do ich posiadania z powodu wygodnictwa. Jednym słowem lis ma się coraz lepiej, kosztem innej drobnej zwierzyny i oczywiście ptactwa.