Gdy kaczor nie budzi zachwytu



Na zdjęciu powyżej kaczor krzyżówki, choć jego widok kojarzy się z pęknie opalizującą zieloną, niekiedy niebieską głową. Zimą i wiosną samce w tej barwie, prezentują szatę godową. Jednak latem zmieniają swój wygląd nie do poznania. Przybierają szatę spoczynkową i praktycznie wyglądają jak samice. Wyróżnia je tylko żółty lub oliwkowy dziób, z niewielkim czarnym akcentem na jego końcu. Pozostała część upierzenia przybiera barwy stonowane, również głowa jawi się na podobieństwo tonacji samicy. Można rzecz jasna odróżnić płeć, bo dziób samicy pozostaje prawie czarny na całej długości. 

Ona również przechodzi przeobrażenie, bo wszystkie krzyżówki oddają się letniemu pierzeniu. Trwa gorączkowa wymian piór, czasem przynosząc zaskakujące widoki, gdy szczególnie samce częściowo przepierzone wyglądają pstrokato, wręcz prezentują mieszankę stylu, barwy lata i zimy. W okresie pierzenia, podobnie jak po okresie godowym, obie płcie trzymają się osobno. Można teraz spotkać stadka kaczorów i kaczek, które zachowując dystans wobec siebie, dosłownie obsypują wodę i brzegi usuniętymi piórami. Wtóruje im młodzież z tegorocznych lęgów, dla której pielęgnacja upierzenia jest równie ważna ja dla dorosłych. Jednym słowem całe kacze towarzystwo się czochra i skubie, a samce z pewnością nie budzą zachwytu u pań krzyżówek.

Choć wielu uzna krzyżówki za pospolity gatunek i może nie warty fatygi, jednak to ptaki duże, u których proces wymiany piór jest dokładnie widoczny. Szczególnie łatwy do obserwacji w miejskich populacjach, gdzie osobniki pozwalają zbliżyć się na najmniejszą odległość. Możemy zatem obserwować naturalny proces, który przechodzą wszystkie ptaki, jednak ich większość czyni to skrycie. To trudny okres w ich życiu, bo wymiana piór potrafi czasowo ograniczyć zdolność do lotu wielu gatunków a więc ucieczkę przed drapieżnikiem. Wymaga dużych nakładów energii i musi być dokonana w odpowiednim czasie, tak by nie łączyć tego zabiegu z innymi, równie doniosłymi okresami życia. Dlatego występuje po zakończeniu rozrodu, ale przed rozpoczęciem wędrówki na zimowiska. Poniżej mała prezentacja samców, dalej kaczątek i na końcu samic, okresu pierzenia.