Karolinka (Aix sponsa)



Zamieszkuje Amerykę Północną między 30°N a 50°N, czyli z wyjatkiem jej północnego terytorium. Populacje z wyższych szerokości geograficznych wędrują od października do grudnia na południe - Floryda, Meksyk, Kuba, podczas gdy ptaki strefy umiarkowanej przez cały rok pozostają na lęgowiskach. W Europie coraz częściej lęgnie się też na wolności. 

Również w Polsce można spotkać Karolinki w stanie wolnym. Dlatego nie dziwi widok tego kaczorka, na stawie w centrum Gdańska. Szczególnie że nasza szerokość geograficzna, odpowiada najbardziej na północ wysuniętej strefie naturalnego występowania gatunku w Ameryce Północnej. Jak widać, podczas naszych, lekkich zim w ostatnich latach, Karolinkom udaje się odnaleźć znośne warunki zimowania na ternie Polski. Choć pamiętać trzeba, że wszystkie karolinki występujące w naszym kraju, to ptaki zbiegłe z niewoli lub ich potomkowie.

Ciekawe jest też pochodzenie nazwy tego gatunku, bo tłumacząc jej angielską nazwę, oznacza "kaczkę leśną". To za sprawą sposobu gniazdowania. Gniazdo znajduje się w dziupli, do 20 m wysokości wydrążonej w dużym drzewie, często daleko od wody. Polska nazwa wzięła się prawdopodobnie od nazwy stanu w USA - Karoliny Północnej, gdzie występuje jej największa populacja.