Gdynia przyjazna ptakom



Urodziłem się w Gdyni, by przeżyć w niej kolejne 40 lat. Jestem dumny z mojego miasta. Za piękną historię pisaną rękami przedwojennych budowniczych portu, dalej siłą rodzin portowców, stoczniowców marynarzy i rybaków. Tym bardziej miło jest widzieć współczesną Gdynię. Miasto niezwykle pogodnych ludzi, przyjazne obywatelom, licznie odwiedzającym turystom, oraz skrzydlatym mieszkańcom. 




Nadchodzi koniec zimy, a z nim czas dokarmiania ptaków. To okazja by posumować i zaprezentować inicjatywy Gdyni, które wspomagają skrzydlatych mieszkańców miasta. Na szczególną uwagę zasługuje sposób dokarmiania ptactwa wodnego, zwłaszcza kaczek krzyżówek i łabędzi niemych. W tym celu ustawiono specjalne paśniki, na gdyńskim bulwarze, w porcie jachtowym, na molo w Orłowie oraz przy miejskich stawach. Tam sypane są mieszanki ziaren kukurydzy i pszenicy z przeznaczeniem dla tych gatunków. Ewentualne braki w karmie, uzupełnia Straż Miejska. 







Jednak zimowe dokarmianie, jest przemyślane i dotyczy wyłącznie okresów najbardziej dotkliwego mrozu, pokrywy lodowej wód Zatoki Gdańskiej i znacznych opadów śniegu. To zabiegi, które mają odzwyczajać ptaki od stałego dostępu do pokarmu w paśnikach, przez to zmuszać do samodzielnego poszukiwania w żyznych i zasobnych wodach przybrzeżnych Bałtyku.

Tym sposobem miasto nie tylko wspomaga ptaki bezpośrednio, ale prowadzi akcję edukacyjną wśród mieszkańców i turystów, której celem jest zaprzestanie podawania chleba ptakom i dokarmianie w odpowiednim czasie. W miejscach koncentracji ptaków ustawione są tablice informacyjne ilustrujące prawidłowe postępowanie. 





To bardzo cenna inicjatywa, jedna z wielu. Pod hasłem "Zapraszamy ptaki do Gdyni", od lat prowadzony jest konkurs dla dzieci i młodzieży, którego celem jest budowa karmników i budek lęgowych. Najciekawsze prace honorowane są nagrodami, na corocznym uroczystym wręczaniu. Natomiast powstałe w ten sposób karmniki i budki rozdawane są mieszkańcom Gdyni. Również bezpłatnie wydawany jest pokarm dla drobnych ptaków, który mieszkańcy mogą odbierać w siedzibie Wydziału Środowiska, w budynku przy ul. 10 Lutego 24. 


W tym miejscu zachęcam do odwiedzenia portalu internetowego - Gdynia Zielona. Tam znajdziecie relacje z opisanych wyżej akcji i konkursów, ale co ważne informację o kolejnych działaniach Miasta. Warto docenić troskę o ptaki, podczas prac modernizujących izolację termiczną budynków. To kampania ochrony w sezonie lęgowym i konkretne działania w celu zachowania miejsc gniazdowania w elewacjach. 

Do znaczącej grupy wymienionych, koniecznie dodać należy pierwszą w Gdyni wieżę dla jerzyków, która powstała w dzielnicy Karwiny. To konstrukcja o wysokości 9,5 m, wyposażona w system wabienia zasilany ogniwami fotowoltaicznymi, umożliwia złożenie jaj i wychowanie młodych 16-tu rodzinom jerzyków.

ZIELONA GDYNIA

WWW  Zimowe dokarmianie ptaków

WWW  Budki i karmniki czekają na gdynian

WWW  Ochrona ptaków podczas termomodernizacji budynków

WWW  W Gdyni powstała pierwsza wieża dla jerzyków