Na przelotach ... cz. II, Gęś tundrowa (Anser fabalis rossicus)



Zawiłości polskiego i łacińskiego nazewnictwa, oraz systematyki gęsi tajgowej i tundrowej starałem się wyjaśnić w części pierwszej. To jednak nie koniec bo pojawia się kolejny takson w przypadku gęsi tundrowej, czyli (Anser serrirostris) Wynika z tego, że zmieniono nazwę gatunkową na serrirostris. 

To ostateczne dowód, że w przypadku gęsi zbożowej mamy obecnie dwa odrębne gatunki. Gęś tajgową i tundrową. Tu zacytuję za oritho.pl. choć tekst należy czytać uważnie, bo autorzy wprowadzają jeszcze pojęcie podgatunków.

Cytuję: " Taksonomia ... Najnowsze badania genetyczne gęsi  sugerują, że tajgowe i tundrowe formy gęsi zbożowej zasługują na status oddzielnych gatunków. Wykazano m.in., że tundrowe gęsi zbożowe są bliżej spokrewnione z gęsią krótkodziobą, niż z tajgowymi gęsiami zbożowymi. Ustalenie ostatecznej taksonomii gęsi zbożowych wymaga przeprowadzenia znacznie dokładniejszych badań, co jest podkreślane przez autorów dotychczasowych prac omawiających pokrewieństwo w obrębie gęsi zbożowych. W 2018 r. lista ptaków stwierdzonych w Polsce została zaktualizowana w oparciu o listę ptaków świata IOC , która uwzględniając wyniki najnowszych badań genetycznych i traktuje dotychczasową gęś zbożową jako 2 gatunki. W wyniku wprowadzonych zmian w krajowej liście ptaków, gatunek gęś zbożowa został podzielony na dwa gatunki: gęś zbożową, obejmującą dotychczasowe tajgowe podgatunki gęsi zbożowej (fabalis, johanseni, middendorffii), oraz gęś tundrową, do której zaliczone zostały podgatunki rossicus i serrirostris" ... koniec cytatu.

Czytam to opracowanie z uwagą, i mam wrażenie że bałagan robi się utrzymując starą nazwę - zbożowa. Najprościej rzecz może wyglądać tak w przypadku nowego podziału na 2 gatunki. 

Gęś tajgowa Anser fabalis fabalis - gatunek nominatywny
Gęś tajgowa Anser fabalis johanseni - podgatunek
Gęś tajgowa Anser fabalis middendorffii - podgatunek

Gęś tundrowa Anser serrirostris serrirostris - gatunek nominatywny
Gęś tundrowa Anser serrirostris rossicus - podgatunek

Pozostaje tylko pytanie dlaczego autorzy wskazują równocześnie nazwę gatunku nominatywnego tundrowej - serrirostris, jako nazwę podgatunkuserrirostris.

Podobnie nazwę gatunku nominatywnego tajgowej - fabalis, jako nazwę podgatunkufabalis.

Wspomniane opracowanie zawiera szczegółowy opis cech rozpoznawczych obu gatunków, dlatego odsyłam do źródła: Rozpoznawanie gęsi zbożowej i tundrowej

Teraz już możemy skupić uwagę na prezentowanej dziś gęsi tundrowej Anser fabalis rossicus, lub według innych źródeł Anser serrirostris rossicus.