Gatunki zimujące nad Redą. Cz.IV ... gągoł



O gągołach zimujących na wodach morskich, w tym sezonie napisałem już sporo. Jest też inne oblicze tych ptaków, osobniki które wybrały rzekę. W przeciwieństwie do innych gatunków, z wyłączeniem krzyżówek, gągoły zapuszczają się najdalej od morskich brzegów. Nad Redą spotykamy je nawet 20 km. od ujścia. Tak daleko, póki nurt ma charakter rzeki nizinnej. Okres pobytu na rzece pokrywa się za całym terminem zimowania. Jednak widok samca w szacie godowej nad Redą jest niezwykle rzadki. Dobór w pary i efektowne tańce godowe to przywilej morskiego akwenu, gdzie gągoły przebywają w większych stadach.

Do wiosennego odlotu, rzekę zasiedlają głównie młode ptaki. Pojedynczo lub w małych grupach (2-3 osobniki) pojawiają się samice oraz samce, zwykle z zeszłorocznych lęgów. To gągoły, które dojrzałość osiągną w drugim roku życia. Ich młodociane szaty są podobne, choć u samicy występuje pomarańczowa przepaska na dziobie. 

Na rzece gągoły trzymają się własnego towarzystwa, lub na obrzeżach stad krzyżówek. Lubią też wielokrotnie zmieniać miejsce w ciągu dnia, szukając nowych żerowisk. Ich zdjęcia, czy obserwacje są dość przypadkowe, bo trudno przewidzieć gdzie zasiądą. Czasem zapadają na wodę dosłownie znikąd, albo wyskoczą z pod wody jak korek tuż przed obiektywem.