Lodówki w szacie przejściowej



Samica, 16 luty 2019, Jastarnia

W przypadku lodówek (Clangula hyemalis), nieliczni z nas będą mieć okazję prześledzić roczny cykl życia gatunku. To ptaki, które gniazdują w tundrze Eurazji i Ameryki. W Polsce spotkamy je tylko na przelotach i osobniki zimujące. Szkoda, bo ich upierzenie radykalnie zmienia się w ciągu roku czterokrotnie. Obserwując lodówki na naszych wodach Bałtyku, szczególnie samce widzimy w jaskrawych, wyrazistych barwach. Jednak to szata zimowa, gdzie dominuje biel piersi, skrzydeł i czubka głowy oraz jasnobrązowy policzek, w zestawieniu z czernią pozostałych elementów upierzenia. 

Jednak możemy przyglądać się jak lodówki zmieniają szatę. Choć przyznam, że w tym sezonie ptaków jest zdecydowanie mniej niż w poprzednich latach. Tej zimy stanowią atrakcję, wobec powszechnego widoku ubiegłych lat.

Od października do stycznia widzieliśmy lodówki w opisanych barwach zimowych, lecz teraz ich szata wyraźnie ciemnieje. Bywa, że już trudno odróżnić samca od samicy, bo ta również się zmienia. Już niedługo niewiele będzie różnić się od samca, choć będzie bardziej szara niż brązowa. Zachowa też biały kołnierz. 

W przypadku wątpliwości wystarczy jednak spojrzeć na ogon, który tylko u samca widnieje w postaci niezwykle długich piór ogonowych. Niezależnie też od pory roku samiec ma jasną przepaskę na dziobie, o rożnym stopniu zabarwienia. Samiec w szacie wiosennej noszonej od kwietnia do lata, ma brązowoczarną głowę, szyję, pierś i wierzch ciała. Boki i spód ciała pozostaną białe. W takiej postaci niektóre ptaki dotrą wczesną jesienią do naszych wód morskich. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy je np. w ujściu Wisły w Mikoszewie. Doskonałe zdjęcia takich osobników wykonał kol. Stanisław Turowski  www.clanga.com Krótko mówiąc w lutym u lodówek zobaczymy szatę przejściową, której przykłady ilustrują zdjęcia.

Samiec, 16 luty 2019, Jastarnia


 Samiec, 8 listopad 2018, Jastarnia