Zostań przyjacielem rezerwatu Beka w 5 minut



Zapoznanie się z poniższą treścią, zajmie Wam tylko 5 minut. Ta krótka chwila poświęconej uwagi, wiele zmieni w trosce o dobrostan roślin i zwierząt zamieszkujących rezerwat Beka. By tak się stało, przytoczę wybrane i skrócone zapisy Ustawy o ochronie przyrody, które szczególnie odnoszą się do ruchu turystycznego w granicach rezerwatu Beka. To odniesienie do topografii, interpretacja i wyjątki.

Stan prawny aktualny na dzień: 19.05.2019 Dz.U.2018.0.1614 t.j. - Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Art. 15. Zakazy obowiązujące w rezerwatach przyrody.

W rezerwatach przyrody zabrania się:

3) Chwytania lub zabijania dziko występujących zwierząt, zbierania lub niszczenia jaj, postaci młodocianych i form rozwojowych zwierząt, umyślnego płoszenia zwierząt kręgowych, zbierania poroży, niszczenia nor, gniazd, legowisk i innych schronień zwierząt oraz ich miejsc rozrodu.

5) Pozyskiwania, niszczenia lub umyślnego uszkadzania roślin oraz grzybów.

8) Pozyskiwania skał, w tym bursztynu.

10) Palenia ognisk i wyrobów tytoniowych oraz używania źródeł światła o otwartym płomieniu. (również grilli, przyp. autora)

14) Połowu ryb i innych organizmów wodnych.

15) Ruchu pieszego, rowerowego, narciarskiego i jazdy konnej wierzchem.

16) Wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną. (również psów na smyczy, przyp. autora). W przypadku rezerwatu Beka dotyczy również wału przeciwpowodziowego znajdującego się w granicach rezerwatu. 

18) Ruchu pojazdów poza drogami publicznymi. W przypadku rezerwatu Beka dotyczy również drogi na wale przeciwpowodziowym znajdującym się w granicach rezerwatu. Podobnie ścieżki (drogi) do brzegu morza na wysokości północnej granicy rezerwatu.

20) Zakłócania ciszy.

21) Używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego, uprawiania sportów wodnych i motorowych, pływania i żeglowania. Od 1 czerwca 2018 r. rezerwat Beka powiększono o fragment przybrzeżnych wód Zatoki Puckiej oraz ujście rzeki Zagórskiej Strugi. Dotyczy również odcinka rzeki Redy w granicach rezerwatu, w tym spływów kajakowych.

23) Biwakowania. (również plażowania, przyp. autora) 

27) Organizacji imprez rekreacyjno-sportowych w rezerwacie przyrody bez zgody regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

Jednak ochrona przyrody nie może składać się z samych zakazów. Zatem Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, które realizuje plan ochronny w porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, udostępniło zwiedzającym część rezerwatu Beka. To trasa oznakowana i zwana ścieżką edukacyjną. Pamiętać jednak musimy, że obowiązują tam wszelkie powyższe przepisy wynikające z ustawy o ochronie przyrody. Ruch na wyznaczonej trasie może odbywać się jedynie pieszo. 

W tym miejscu przypomnę, że zgodnie z art. 15 ustawy punkt 15, w rezerwacie Beka nawet na wyznaczonej trasie zwiedzania obowiązuje zakaz poruszania się rowerem, lub jego prowadzenie (nie dotyczy ścieżki rowerowej na wale).

Zostań członkiem zespołu OTOPatrolu rezerwatu Beka!


Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (Pomorskie Biuro OTOP) zaprasza do współpracy osoby chętne do zaangażowania się w prace społecznego patrolu terenowych edukatorów rezerwatu Beka.

OTOP buduje zespół wolontariuszy, którzy pomogą w monitorowaniu obszarów rezerwatu najbardziej obciążonych ruchem turystów, w edukowaniu o przyrodzie Beki oraz instruowaniu osób przebywających poza wyznaczonymi szlakami o zasadach przebywania w rezerwacie w sposób przyjazny dla przyrody. Skontaktuj się z nami