Motyle rezerwatu Beka ... Przestrojnik jurtina




Przestrojnik jurtina (Maniola jurtina) to jeden z najskromniejszy motyli. Natura poskąpiła mu wyrafinowanych kształtów i oszałamiających barw. Jednak nie możemy go pomiąć opisując gatunki rezerwatu Beka. Jego obecność stanowi o bioróżnorodności tej krainy. Nie tylko w postrzeganiu królestwa zwierząt, również składu gatunkowego roślin.

Przestrojnik jurtina obejmuje całe spektrum biotopów, od suchych do wilgotnych.  Jednak znakiem rozpoznawczym gatunku są trawy. Kostrzewa czerwona, życica trwała czy wiechlina łąkowa to typowe rośliny, na których żerują gąsienice przestrojnika. Zachowanie flory tego rodzaju w rezerwacie wymaga określonych zabiegów. Czyli ekstensywnym użytkowaniu łąk wilgotnych i nie dopuszczaniu do ich zarastania. Głównie trzciną, której nadmiar nie tylko niweczy wegetację pozostałych roślin, również ogranicza tereny lęgowe i żerowiska ptaków.

Skoro już mowa o skrzydlatych mieszkańcach Beki, to ptaki się pierzą wymieniając okresowo wszystkie pióra. Skrzydła motyli to twór, który regeneracji nie ulega. Spoglądając na tego osobnika, trudno już dojrzeć barwę i rysunek typowy dla gatunku. Przestrojnik jurtina wylatuje w postaci jednego pokolenia, a z początkiem lipca jego skrzydła są już mocno zniszczone i wypalone przez słońce.