Kaczki pomorskie w stadzie krzyżówek



Ostatnio pisałem o kaczych odmieńcach, podpierając się wizerunkami krzyżówek zebranymi przez kilka lat obserwacji. Jednak wystarczy odwiedzić kilka gdańskich stawów i zbiorników retencyjnych, by jednego dnia zebrać podobną kolekcję. Praktycznie w każdym stadzie krzyżówek zobaczyć można osobniki leucystyczne, lub szerzej dotknięte aberracją. Klasyfikacja takich kaczek jest trudna i zwykle wszystkie wrzucane są do jednego worka, pod pojęciem "sołtys". Oczywiście niesłusznie, bo przyczyny odmienności są różne. Od zmian genetycznych, po mieszańce z rasami hodowlanymi, a nawet te ostatnie występują w czystej postaci.

Z taką sytuacją mamy prawdopodobnie do czynienia w przypadku dziś zamieszczonych wizerunków. To mogą być kaczki pomorskie, które czmychnęły z hodowli i obecnie jako dzikie żyją pośród krzyżówek. Kaczka pomorska ma dość stabilną szatę, w postaci nieomal czarnego upierzenia z wielką białą plamą na piersi. W rzeczywistości ta pozornie głęboka czerń nosi wiele odcieni co widać na zbliżeniach, choć kaczki widziane z daleka wydają się jednolicie ciemne.




Jeśli przyjąć, że obserwowane stado jest stabilne osobniczo i wielopokoleniowe, to być może ten kaczor (zdjęcie poniżej) nie jest leucystyczny, a jest potomkiem (mieszańcem) kaczki pomorskiej. Jednak takie założenie pozostaje bardziej w sferze spekulacji, niż rzetelnej wiedzy.


Niezależnie spotkać można inne, odmienne szaty kaczek krzyżówek. Widoczny poniżej osobnik to prawdopodobnie zmaskulinizowana samica krzyżówki. Zmaskulinizowany czyli inaczej męski, np. samica, która nabrała cech męskich. Widać to w ubarwieniu głowy, gdzie część piór jest zielona na podobieństwo samca. Na koniec samica o całkowicie odmiennej szacie i tą pewnie uznać można za dotkniętą aberracją.