Corvus monedula progressive greying




Na przestrzeni kilku lat, kolejny raz spotkałem kawkę (Corvus monedula) z widoczną anomalią szaty w postaci białych przebarwień. U tego osobnika zakres zmian jest mniej zaawansowany, niż u poprzedniego ptaka (fot. poniżej, zima 2018 ). To jedynie przykład, bo pośród kawek, a w zasadzie krukowatych to relatywnie częsty przypadek. Prowadzone obserwacje i badania na większej próbie, pozwoliły naukowcom uznać takie zjawisko za postępujący proces siwienia. Nadano mu nazwę aberracji progressive greying. Dawniej takie osobniki traktowane były jako leucystyczne.

Podłoże progressive greying nie do końca jest zbadanie i nie musi być natury genetycznej. Wiadomo natomiast, że to stopniowa utrata komórek pigmentowych, czego następstwem jest częściowy lub całkowity brak melaniny w piórach i skórze. (Melanina od greckiego "melas”, które oznacza brązowy lub po prostu ciemny). 

Od wielu lat prowadzone są badania nad przyczynami postępującego siwienia. Pojawiają się głosy naukowców, sugerujące związek tego rodzaju szaty z dietą krukowatych. Nawet wnioski dalej idące, ponieważ siwiejące osobniki spotykane są głównie w miastach. To prowadzi do kolejnych przypuszczeń, że przyczyną jest skład chemiczny pokarmu z odpadków ludzkiej żywności.   


Zima 2018.