Podgorzałka


W opisie gatunku czytamy - W Polsce gnieździ się obecnie na ok. 20 stanowiskach skupionych głównie w Dolinie Baryczy, na Polesiu, Kotlinie Oświęcimskiej, Ziemi Tarnowskiej oraz rozproszonych stanowiskach w środkowej i północnej części kraju. Krajowa populacja, to zaledwie 130 par lęgowych. Gniazduje chętnie na wyspach w koloniach mew. (https://natura2000.gdos.gov.pl/tom-7)

Zdjęcie tego osobnika wykonałem 1 maja 2021, na jednym z pomorskich jezior. Obecność podgorzałki w tym miejscu, sugerować może kolejne stanowisko lęgowe gatunku, bo pasuje zarówno do krajowego rozmieszczenia gniazdującej populacji oraz do charakteru samego zbiornika. To typowy biotop w znaczeniu topografii, podobnie składu gatunkowego roślinności wodnej. Również odnajdziemy tam ogromną kolonię śmieszek, zasiedlających sporą wyspę.

To jednak radość na wyrost, choć samo stwierdzenie należy do rzadkości. To jedynie, lub aż samotny kaczor, który wszystko na to wskazuje zatrzymał się na przelocie. Póki co cierpliwie znosi spory ruch turystyczny nad jeziorem, a głownie ogromną presję wędkarską. Dla obiektywu okazał się sporym wyzwaniem. Rzadko pojawia się na otwartej wodzie. Tego dnia głównie spał w trzcinowisku, lub daleko od brzegu niespodziewanie wynurzał w towarzystwie podobnych do niego samic głowienek. Zatem łatwo go przeoczyć, a mnie dał szansę tylko na jedną fotkę.