Rezerwat Beka dziękuje

W tym sezonie, ptaki szczególnie starały się zadośćuczynić szanującym przepisy w rezerwacie Beka. Jak zapewne wiecie, ścieżki edukacyjne są czasowo zamknięte (do końca lipca). Mimo to była okazja zobaczyć z dostępnego wału przeciwpowodziowego niezliczoną ilość osobników i gatunków, w tym świergotki rdzawogardłe. Przysiadły na starym i nowym ogrodzeniu tuż przy szlabanie, zamykającym drogę do wnętrza rezerwatu. Spotykamy je tylko na przelotach, do tego rzadko. Zatem widok świergotków rdzawogardłych, szczególnie z tak bliska był sporym wydarzeniem. 

Z końcem maja, dla prawdziwie zainteresowanych życiem rezerwatu nadszedł koniec wiosennych obserwacji. Ilość ptaków na przelotach radykalnie się zmniejszyła i trudno obecnie coś wypatrzyć. Łąki, trzcinowiska i morski brzeg objęły w posiadanie gniazdujące tu gatunki. Z pewnością ubędzie obserwatorów ptaków, a ich miejsce zastąpią tłumy wczasowiczów. Niestety wielu z nich, jak uczy doświadczenie poprzednich lat, będzie naruszać obowiązujące w rezerwacie przepisy. Potraktują zamknięte ścieżki edukacyjne, jako szlaki spacerowe, lub "naturalną" ich zdaniem drogę ku chronionym plażom Beki.

Nie kończy się więc praca OTOP- u, opiekunów rezerwatu Beka. Nieustannie  prowadzonych będzie wiele prac, w ramach czynnej ochrony siedlisk i gatunków. Być może oko turysty tego nie dostrzeże i nie doceni. Jednak z pewnością zobaczy zielone kamizelki. Grupę wolontariuszy, którzy w Waszym imieniu, będą edukować, instruować a często wypraszać niesfornych odwiedzających z wnętrza rezerwatu. Wspomóżcie proszę czynną ochronę Beki, oraz działania OTOPatrolu. Każda wpłata na ten cel jest niezwykle cennym darem, by zachować dobrostan rezerwatu Beka.