Zimowe obserwacje świergotków


Posłużę się przykładem świergotka łąkowego (Anthus pratensis), który raczej kojarzy się z okresem gniazdowania. W tym czasie jest bardzo liczny, krajowa populacja 480 tys. par lęgowych. Jednak można go spotkać również zimą. Ostatnio publikowałem zdjęcie takiego osobnika z rezerwatu Beka (2 grudnia 2023). Dzisiejsze zdjęcie również z Beki, zeszłoroczna zima. W naszym regionie świergotki łąkowe zimują sporadycznie i to pojedyncze ptaki. Bardziej licznie w centralnych i zachodnich rejonach Polski.

Szata świergotków łąkowych jest zmienna, a raczej jej tonacja. Ogólnie to barwy zielonkawe jednak o różnym odcieniu. Od ciemnych oliwek, przez nieomal szare (przykłady na zdjęciach, rezerwat Beka) Bywa mylony z innymi świergotkami i tu zapala się czerwona lampka.

O tej porze roku warto uważnie przyglądać się wszystkim osobnikom, o czym przekonali się koledzy stwierdzając świergotka stepowego (Anthus godlewskii). Jednym z nich był nasz dobry znajomy Andrzej Popielski. Ptak wykryty przez Wiktora Krokera w Pruszowcu. To 4-te stwierdzenie tego gatunku w Polsce. Daleko od naszego regionu, ale ...

Link do zdjęcia świergotek stepowy fot. Andrzej Popielski

Poniżej świergotki łąkowe