Mimo to zimowanie gatunku w Polsce jest relatywnie rzadkie. To zaledwie tysiąc osobników, a na Zatoce Puckiej jedynie dwadzieścia (rok 2014). To wprawdzie dość stare dane z monitoringu 2011- 2017, ale mimo fluktuacji liczebności wskazują utrzymujący się trend. (Opracowanie - Inspekcja Ochrony Środowiska - Trendy liczebności ptaków w Polsce). Może Koledzy zajmujący się monitoringiem skorygują ten zapis, posługując się nowszymi ustaleniami.
Wobec powyższego spotkanie dwóch par świstunów 4 stycznia br. w porcie w Kużnicy można uznać za ciekawą obserwację. Przyznam, że nieco zbagatelizowałem tę sytuację, bo pokusiłem się jedynie o zdjęcie samca mając w zasięgu drugiego i dwie samice. Przy najbliższej okazji tam powrócę, bo świstuny chyba upodobały sobie ten port. To już kolejny, zimowy sezon gdy tam przebywają.
Osobnik z Kuźnicy, widoczny na pierwszym zdjęciu pierzy się obecnie do szaty godowej. Podobnie jak ten (drugie zdjęcie) spotkany w styczniu 2021 na Redzie (Reda Park).
Dla porównania samiec w godowej (trzecie zdjęcie), ale to już wizerunek kwietniowy z kanałów doliny Redy. W tym czasie migrujące świstuny będą już bardzo liczne. Udane obserwacje poczynicie w Rezerwacie Beka, gdzie zasiadają na rozlewiskach, podobnie na wodach morskich zatoki.
Kolega Zbigniew Kajzer wskazał mi nowsze dane z monitoringu i tak: PNUW aktualnie siedzi min. 2 tys. świstunów. Jak widać ta ilość się podwoiła w stosunku do wskazanego w opracowaniu okresu, gdzie 1000 osobników zimowało głównie w ujściu Warty. Natomiast otrzymałem również dane dla naszego regionu - cytuję: Chronimy Naturę na Wybrzeżu - Grupa Badawcza Ptaków Wodnych "Kuling" robi liczenia od wielu lat i publikuje wyniki w Ornis Polonica. Przykładowo w styczniu 2023 na Zatoce Gdańskiej zimowało 384 os. (Meissner i in. 2023).