Samica dziwonii, skromna pani domu



O kolorowym samcu dziwonii (Erythrina erythrinus) można rozpisywać się godzinami i często to robiłem. Jego obserwacje są niezwykle atrakcyjne, bo ptak o szkarłatnej barwie wspaniale eksponuje swoją sylwetkę, szczególnie podczas głoszenia pieśni. Wszystko się zmienia, gdy pragniemy się przyjrzeć wybrance jego serca. Samica dziwonii ma bardzo skromną szatę. Stanowi typowy kamuflaż gatunków, których samicom przypadła w udziale budowa gniazda, wysiadywanie i początkowy okres opieki nad potomstwem. 



Tak jest w przypadku samicy dziwonii, bo wszystkie te obowiązki spadają na nią. To ona samodzielnie buduje gniazdo, gdzie w czerwcu składa 4 - 5  jaj. Wysiadywanie trwa 12 dni. Pisklęta przebywają w gnieździe kolejne 11–12 dni. Początkowo samica przebywa stale z nimi, a samiec dostarcza pokarm. Dziwonie wyprowadzają tylko jedne lęg w roku, zatem nie mogą sobie pozwolić na jego utratę. Tym bardziej, że gniazdo jest w zasięgu wielu drapieżników, bo umieszczone jest ok. 1 metra nad ziemią. 

Szczęśliwie na miejsce gniazdowania dziwonie wybierają bardzo gęste krzewy, zwykle dodatkowo osłonięte inną roślinnością. Jednak i tam samica nie może się rzucać w oczy. Jej stonowana barwa to nie jedyny sposób by pozostać niewidoczną. Inna cechą samicy jest skryty tryb życia i wielka niechęć by się pokazać. Dlatego rzadko mamy okazję się jej przyglądać, nawet po okresie lęgowym, kiedy jeszcze długo przebywa w rewirze. W takim czasie i miejscu łatwiej zobaczyć ciekawskie świata potomstwo, które bardzo podobne jest do samicy. Również młode samce mają zbliżoną szatę, bo wspaniałe kolory przybiorą dopiero w 3 - 4 raku życia.

Sylwetki pięknych samców prezentowałem tu: Dziwonie ... zachowanie w rewirze lęgowym