Dlaczego szpaki jeżdżą konno



To listopadowa scenka z rezerwatu Beka, szpaki na końskich grzbietach. Widok typowy dla tej pory roku, bo ptaki chętnie teraz przebywają w towarzystwie koników polskich, których stado na stałe zamieszkało w rezerwacie. 

Zwykle szpaki kojarzą się z czereśnią lub wiśnią w dziobie, ale dieta tego gatunku jest znacznie bogatsza i zróżnicowana. Zatem podczas jesiennej migracji, lub zimowania ptaki nie przepuszczą żadnej okazji by się posilić. W pobliżu koni odnajdują mnóstwo drobnych żyjątek, które żerują na ich skórze, odchodach, a samo stąpanie koni płoszy owady z niskiej roślinności, lub kopyta odsłaniają je na ziemi. Niewykluczone też, że szpaki przeszukują odchody koni w poszukiwaniu niestrawionych nasion traw oraz innych roślin. Niezależnie koński grzbiet, to doskonały punkt obserwacyjny na wielkiej, otwartej przestrzeni łąk rezerwatu. 

Z takiej strategii pokarmowej korzystają nie tylko szpaki. W okresie lęgowym również pliszki reprezentowane w rezerwacie Beka przez trzy gatunki (cytrynowa, siwa, żółta), posilają się w sąsiedztwie koników polskich, czytaj więcej: Pliszka wolarka i konik polski